Strona główna"Szkoła w Ruchu"

Wszystkim dzieciom i Rodzicom życzymy wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód i samych słonecznych dni.

 

 

Szkoła w ruchu

„SZKOŁA W RUCHU”

„Ruch w szkole”

  • wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (obszar nr 1)

Zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej. Wśród dzieci klas 3 Szkoły Podstawowej prowadzona jest nauka pływania. Na zajęciach tych uczniowie oswajani są z wodą, uczą się pływać różnymi stylami poprzez gry i zabawy. Atrakcyjną formą prowadzenia zajęć jest stosowanie niekonwencjonalnych przyborów i przyrządów. Dzieci chętniej uczestniczą w zajęciach. Dzieci są bardziej spontaniczne, radosne i uśmiechnięte. Wraz z wiekiem uatrakcyjnienie zmienia swoją formę. Doskonałą możliwością angażowania dzieci w sport są wszelkiego rodzaju zawody sportowe, a w tym klasowe rozgrywki. Uczniowie pomagając oraz uczestnicząc w konkursach uczą się samodzielnego organizowania swojego wolnego czasu.

  • wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć (obszar nr 2)

Alternatywna forma zajęć są doskonałym odejściem od nudnych lekcji. Dzieci doskonalące swoje umiejętności w grach i zabawach poznają nowe formy ciekawych zajęć. Uczniowie z przeciwwskazaniami do wykonywania niektórych ćwiczeń fizycznych mają możliwość doskonalić swoje umiejętności poprzez aktywne uczestnictwo. Organizowanie sprzętu specjalistycznego (np. egrowiosła) służy poszerzeniu i pogłębieniu umiejętności oraz wiedzy z zakresu aktywności fizycznej. Zajęcia prowadzone w ten sposób są ciekawe i optymalnie intensywne. Zapewniają prawidłowy rozwój ucznia. Muzyka łagodzi obyczaje. Wprowadzanie na lekcję WF elementów różnego rodzaju tańców przyczynia się nie tylko do urozmaicenia zajęć, ale wpływa również na postawę uczniów. Można w sposób alternatywny nauczyć lekkości i estetyki ruchu, wyrażania uczuć i kontroli własnych emocji w sposób świadomy i kulturalny. Głównym celem turnieju jest wyposażenie uczniów w umiejętności i wiadomości z danej dyscypliny sportowej na poziomie umożliwiającym udział w rywalizacji szkolnej, pozaszkolnej w rolach: organizatora, zawodnika, sędziego i kibica. Organizacja turnieju klasowego/szkolnego, może być sugestią uczniów. Zapewnia dużą różnorodność zajęć, która umożliwia poznanie jak największej liczby sposobów aktywnego wypoczynku.

  • edukacja zdrowotna (obszar nr 3)

Gimnastyka korekcyjna to jeden z pierwszych etapów ukazujący dzieciom jak ważną rolę pełni aktywność fizyczna w życiu człowieka. Efekty pracy z dzieckiem są widoczne dla samych uczniów jak i rodziców. Zajęcia takie mają na celu między innymi eliminowanie zaburzeń w rozwoju motoryczności i podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Rambit jako cykliczna lekcja klas 4 Szkoły Podstawowej, pozwala w sposób sportowy uświadamiać dzieci rolę aktywności fizycznej w życiu człowieka. Uczniowie przeplatając konkurencje sportowe z pytaniami np. „jaki cel ma rozgrzewka?” uświadamiają sobie, że zajęcia WF pełnią ważną rolę w edukacji zdrowotnej. Zajęcia wychowania fizycznego w scenerii zimowej w formie współzawodnictwa sportowego przyczyniają się, nie tylko do hartowania organizmu, ale również do przezwyciężania swoich słabości. Uczeń w wyniku dostosowywania się do innych warunkach atmosferycznych potrafi dobrać ubiór, bezpieczne miejsce do zajęć sportowo rekreacyjnych na śniegu i lodzie. Uświadamia sobie jakie korzyści dla zdrowia płyną z podejmowania różnych form aktywności fizycznej w kolejnych okresach życia człowieka.

  • kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli WF (obszar nr 4)

Nauczyciel wychowania fizycznego aktualnie uczestniczy w podnoszeniu kwalifikacji uczęszczając na kurs instruktora siatkówki w ramach projektu unijnego „ Ogólnopolski Program Kształcenia Kadr Sportowych”. Prowadzone jest wewnętrzne szkolenie nauczycieli WF poprzez wymianę doświadczeń i lekcje pokazowe. Dodatkowo nauczyciele naszej szkoły biorą udział w turniejach siatkówki dla pracowników oświaty. W tych turniejach biorą udział nie tylko nauczyciele wychowania fizycznego, lecz także nauczyciele innych przedmiotów.

  • pozalekcyjne zajęcia sportowe (obszar nr 5)

Aktywny wypoczynek również pełni ogromną rolę w życiu człowieka. Aby umożliwić dzieciom cyklicznie organizowane są aktywne ferie w szkole. Głównym celem tych zajęć jest wdrażanie do aktywnego wypoczynku, podnoszenie aktywności ruchowej poprzez, różnego rodzaju formy rekreacji (pływalnia, spacer po ZOO, kręgielnia, muzeum, kino). Dzieci dzięki aktywnym feriom kształtują nawyk oraz potrzebę czynnego wypoczynku. W czasie dni otwartych najmłodsze dzieci mają możliwość aktywnie spędzić czas w oczekiwaniu rodziców, którzy odwiedzali naszą szkołę. Przyszkolny Orlik, którego Animatorem jest nasz nauczyciel od 4 lat prowadzi aktywne zajęcia dla wszystkich naszych uczniów. Orlik pełni ogromną rolę w życiu społeczeństwa aktywnie przebywających na obiekcie. Różnego rodzaju zawody sportowe, gry i zabawy pozwalają sportowy wypoczynek. Dużo więcej na www.facebook.com/OrlikMaszewoDuze Uczniowie naszej Szkoły cyklicznie biorą udział w weekendowych rajdach z naszymi nauczycielami. Sobotnie rajdu prowadzone są w formie rywalizacji gdzie nasi uczniowie osiągają sukcesy.

„Ruch poza szkołą”

  • zajęcia zorganizowane (obszar nr 6)

Szkoła współpracuje z różnymi organizacjami: Realizacja projektu „Smok Mądragon daje radę” potrwa do końca roku szkolnego. Adresatami projektu są uczniowie klas I – III. Fabuła projektu została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa. W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkoła bierze czynny udział w zawodach sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. W współpracy ze strażą pożarną nasi uczniowie są przygotowywani i czynnie biorą udział w konkursach dotyczących wiedzy pożarniczej. W współpracy z Sekcja Oświaty i Promocji Zdrowia PSSE w Płocku zostali przygotowani do konkursu „W twoich rękach twoje zdrowie” Ratownicy Rejonowego Płockiego WOPR przeprowadzili pogadankę pod nazwą \"Bezpieczna zima z WOPR i Gaz-System S.A.\" dla uczniów naszego gimnazjum. Projekt poświęcony był bezpiecznym zachowaniom na zamarzniętych akwenach wodnych. Zakres tematyczny szkolenia obejmował między innymi: opis form spędzania czasu wolnego na lodzie, sprzęt wykorzystywany w ratownictwie lodowym, podstawową wiedzę na temat lodu (budowa, struktura)warunki wejścia na lód, wyposażenie osobiste wchodzącego na lód, postępowanie i przygotowanie przed wejściem na lód, postępowanie świadka niebezpiecznego zdarzenia lodzie, postępowanie poszkodowanego, który uległ wypadkowi na lodzie. Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu z nauczycielami WF zorganizowali turniej siatkówki. Impreza ta ze współpracą z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu pozyskała dofinansowanie w wysokości 1200zł. Zawody cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zwycięska drużyna rozegrała mecz towarzyski z kadra nauczycieli. Głównymi celami było przygotowanie dzieci do tego jak zorganizować bezpieczne i atrakcyjne zawody sportowe. Miejscowy klub Amator Maszewo angażuje naszych uczniów do aktywnego trybu życia. Biorą udział w rozgrywkach piki nożnej w 3 grupach treningowych (szkoła podstawowe, gimnazjum i seniorzy). Społecznie ze współpracy z klubem prowadzona są przez naszego nauczyciela WF treningi bramkarskie. Więcej na https://www.facebook.com/amator99?fref=ts

  • zajęcia niezorganizowane (obszar nr 7)

Uczniowie z kl V i VI szkoły podstawowej brali udział w wycieczce do Warszawy. Wycieczka ta miała na celu poszerzenie wiadomości oraz zainteresowań z zakresu olimpizmu, zasad fair play organizacji imprez sportowych. W programie wycieczki było m.in. Centrum Olimpizmu oraz Stadion Narodowy. Aby urozmaicić i poszerzyć zainteresowania i pasje na zajęciach w-fu były prowadzone transmisje naszych sportowców na Zimowych Igrzyska Olimpijskich w Soczi. W naszej szkole odbywa się cyklicznie pokaz talentów. Na tych pokazach nasi uczniowie maja możliwość przedstawienia swoich umiejętności oraz zainteresowań całej szkole. Są to np układy taneczno – gimnastyczne, wokalne.

  • aktywność z udziałem rodziny (obszar nr 8)

W naszej szkole cykliczną imprezą organizowaną nie tylko dla dzieci ale i dla całych rodzin a w szczególności dla babć i dziadków jest „DZIEŃ BABCI I DZIADKA”. Szkolna impreza ma na celu zachęcenie naszych rodzin do aktywnego spędzania wolnego czasu. Konkurencje miały charakter zabawowy dzięki czemu Taka forma imprez rodzinnych ma na celu uświadomnienie ze w dzisiejszym świecie sport w różnych formach to przede wszystkim zdrowie i dobre samopoczucie.

  • aktywny wypoczynek (obszar nr 9)

Uczniowie przeglądają i przedstawiają swoje emocje na portalu społecznościowym https://www.facebook.com/OrlikMaszewoDuze (szkoła nie posiada swojego FunPage). Podczas balu karnawałowego dzieci wzięły udział w konkurencji przeciągania liny. Rywalizowały wszystkie klasy 1-3 Szkoły Podstawowej. Więcej o samym balu i zawodach http://www.zsmd.edu.pl/index.php/59-aktualne-informacje/303-bal-karnawalowy-2014 Członkowie i sympatycy gimnazjalnego koła geograficzno- turystycznego wzięli udział w XXXI Rajdzie ekologicznym " Powitanie Wiosny" zorganizowanym przez Oddział Miejski PTTK przy współpracy z SKKT- III LO Płock.

Pliki do pobrania:

Obszar 1

Obszar 2

Obszar 3

Obszar 4

Obszar 5

Obszar 6

Obszar 7

Obszar 8

Obszar 9

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

Logo Magiczna Moc Bajek 1

 

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine