Za nami pierwsze ważne wydarzenie. Narodowe czytanie 2024 r. – w tym roku jeden z trudniejszych utworów, ale jakże ponadczasowy – „Kordian” Juliusza Słowackiego. Od 15 lat w tysiącach miejscach w Polsce odbywa „uczta” polskiej literatury.
Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
W naszym zielonym zakątku pod pięknymi sosnami uczniowie koła polonistycznego, uczniowie klasy 7a, 6a wraz z nauczycielami podjęli „rzuconą rękawicę” przez Kancelarię Prezydenta RP i czytali ten trudny w zakresie szkoły podstawowej utwór. Wyszło pięknie, nostalgicznie i twórczo.
Jesteśmy ciekawi, która lektura powędruje do Narodowego czytania w roku 2025.