Strona głównaAktualnościEdukacja z wojskiem

Edukacja z wojskiem

mini11 czerwca naszą szkołę odwiedziły przedstawicielki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wizyta ta była wynikiem współpracy pomiędzy gminą Stara Biała a Ministerstwem Obrony Narodowej.

Jako jedyna placówka oświatowa w obrębie gminy wzięliśmy udział w przedsięwzięciu pod nazwą „Edukacja z wojskiem”. Celem tego projektu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia oraz wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności.

Uczniowie klasy IVb uczestniczyli w zajęciach w formie teoretycznej i praktycznej, podczas których poznali rodzaje alarmów, schematy postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz omówili zagadnienia związane z pierwszą pomocą. Dodatkowo mieli możliwość przećwiczenia zakładania maski przeciwgazowej, resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali dyplomy potwierdzające przebyte szkolenie oraz drobne upominki.

Zwieńczeniem spotkania były ćwiczenia przeciwpożarowe, podczas których uczniowie musieli udać się na miejsce zbiórki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, jak podczas prawdziwego alarmu. Ewakuacja przebiegła wzorowo, a dzieciaki usłyszały słowa pochwały za zaangażowanie i zachowanie procedur bezpieczeństwa.