Strona głównaAktualnościWycieczka klasy 3a i 3b do Płocka

Wycieczka klasy 3a i 3b do Płocka

miniWe wtorek 14 czerwca uczniowie klas 3a i 3b pod opieką pań: Małgorzaty Matyaszek, Marii Fortas, Renaty Szulborskiej i Elżbiety Robakiewicz pojechali na wycieczkę do Płocka. Na Starym Rynku obok fontanny „Afrodyta” przywitali nas przewodnicy: rycerz Bolko i mnich Benedykt. Przed rozpoczęciem zwiedzania Płocka, utworzyliśmy „Drużynę Bolka”, przebierając się w stroje stosowne do epoki średniowiecza.

Chłopcy założyli tuniki z piastowskim orłem na piersi, a dziewczynki kaptury. Pod przewodnictwem rycerza z płockiego zamku i mnicha z opactwa benedyktyńskiego wyruszyliśmy poznawać najważniejsze i najciekawsze miejsca średniowiecznego Płocka. Przewodnicy przy pomocy zabaw i opowieści przybliżyli nam początki powstania grodu nad Wisłą i rolę Płocka, jako książęcego miasta. Byliśmy świadkami pasowania na rycerza wierną kopią miecza Szczerbca i uczyliśmy się, co to znaczyło być rycerzem. Odwiedziliśmy Kaplicę Królewską w katedrze. Dowiedzieliśmy, że spoczywają tu piastowscy władcy: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz kilkunastu książąt mazowieckich. Mogliśmy zobaczyć kopię Drzwi Płockich z XII wieku.

Po spacerze po Płocku udaliśmy się do kina „Novekino Przedwiośnie”, gdzie obejrzeliśmy film pt. „Pan wilk i spółka”, który bardzo nam się podobał.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Płynęliśmy dwupokładowym i przestrzennym statkiem „Marianna”, który jest dumą Wisły w rejonie Mazowsza. Rejs zrobił na nas duże wrażenie. Mogliśmy spotkać się z naturą i wspaniale się bawić. Podziwialiśmy piękne widoki, między innymi skarpę wiślaną i Wzgórze Tumskie. Słuchaliśmy żeglarskich piosenek, które wprowadziły nas w niesamowity nastrój.

Po trzech kwadransach niezwykłych wrażeń na statku, udaliśmy się do pizzerii „Laguna”, gdzie zjedliśmy pyszną pizzę. Najedzeni i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo udana. Pogoda nie zawiodła, choć na statku było chłodno i wiał wiatr, a komu było zimno, mógł zejść na dolny pokład. Wrażenia z wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci.