Strona głównaAktualnościŚwiatowy Dzień Pszczół

Wszystkim dzieciom i Rodzicom życzymy wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód i samych słonecznych dni.

 

 

Światowy Dzień Pszczół

202200484 791519391514135 6970729089149903101 n20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Z tej okazji ukazał w 2018 r. pierwszy w Polsce raport „Biznes na rzecz bioróżnorodności”, z którego wynika, że jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów jest malejąca populacja pszczół. Ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych przez pszczoły. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna.

W ostatnich latach coraz więcej organizacji ekologicznych zwraca uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. Według nich, głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom. Ogromnym zagrożeniem jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, przy czym pozyskiwanie miodu to tylko część działalności tych owadów, zapylających krzewy i drzewa, m.in. owocowe.

Z tej okazji w szkole odbyły się warsztaty w klasach 0a, 0b oraz na świetlicy szkolnej, które przeprowadził szkolny zespół ds. ekologii: Justyna Moderacka, Elżbieta Robakiewicz, Joanna Pacuła i Aneta Bielska. Uczniowie obejrzeli krótkie prelekcje filmowe o życiu pszczół, ich roli w ekosystemie, pożyteczności pszczół, jak powstaje miód i wiele innych ciekawostek. Uczniowie klas 0a i 0b wcielali się w role pracowitych pszczółek, zbierali pyłek z kwiatków, odgadywali zagadki związane z pszczołami, poznali podział ról w ulu, obejrzeli różne rodzaje miodu. Starsi uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z tym świętem. Wszyscy uczniowie wynieśli sporą dawkę wiedzy z tych niezwykle ważnych warsztatów.

Źródło: naukawpolsce.pl

Opracowanie: Elżbieta Robakiewicz

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

Logo Magiczna Moc Bajek 1

 

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine