Strona głównaAktualności230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wszystkim dzieciom i Rodzicom życzymy wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń, bajkowych przygód i samych słonecznych dni.

 

 

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

230 rocznicaTrzeciego maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta uchwalona jako druga po amerykańskiej, a jako pierwsza w Europie była bardzo nowoczesnym aktem prawnym.

Konstytucja 3 maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną. Oznaczało to, że król miał rządzić państwem wespół z ministrami na podstawie zapisów konstytucji. Wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, czyli sprawiedliwy ustrój państwa miał opierać się na trzech niezależnych od siebie władzach: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji, dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone.  Święto w dniu 3 maja, zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

230 rocznica

 

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

Logo Magiczna Moc Bajek 1

 

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine